ÜMİT ÜLGEN

 

24.05.1956 yılında Malatya’ da doğdu. Ailesinin memur olması sebebiyle çocukluk yıllarının Bozcaada’ da geçmesi, meslek seçiminde kendisine büyük etken olmuştur. 1973 yılında İTÜ Gemi İnşaatı Fakültesine girip 1978 yılında Gemi İnşa Mühendisi olarak mezun olan Ülgen, 1978-1980 yılları arasında aynı Fakültenin Gemi İnşaatı Bölümünde master eğitimini tamamladı. Bu süre içerisinde Sayın Prof. Dr. Kemal KAFALI’ nın yanında İTÜ model havuzunda Askeri ve Ticari gemileri tekne ve pervane formlarının düzeltilmesinde 2 yıl çalıştı.

Aralık 1980 döneminde askerlik hizmetini Deniz Harp Okulunda (öğretmen) yedek subay olarak yaptı. 1982 Nisan ayında Tuzla Gemak Tersanesinde işbaşı yapan Ülgen, bir yıl sonra STFA bünyesindeki Sedef Tersanesine geçip Libya’ya römorkör, İngiltere’ye konteyner, Botaş’a, DLH’ya Barge, Split Barce, taş dubası, Sovyetler Birliğine kereste-konteyner gemileri yapımı ve proje aşamalarında çalıştı.

1987 yılında proje şefi oldu. 1990 yılında çalıştığı işyerinden, serbest çalışmak üzere ayrıldı. STFA inşaat, Marmara Transport A.Ş. Sedef Tersanesi’nde gemilerin boru devreleri ile ilgili taşeronluk hizmetleri yaptı.

Yeni Galata köprüsü flaplarının yerine taşınması bağlama hesap ve kontrollüğünü yapmıştır. (500Ton x 4 Adet) Rusya, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Almanya’ya çok sayıda açık deniz römorkör Pilot Bot, Palamar ve Konteyner gemisi proje dizayn ve taşeronluk hizmetlerini yapan Ülgen, çok zengin bir proje arşivine sahiptir.

Bilgi birikimini Denizcilik alanında eğitim gören öğrenci kardeşlerine aktarmayı bir vazife bilen Ülgen, İTÜ Denizcilik Fakültesi Güverte Bölümü’ nde öğretim görevlisi ve Denizcilik Koordinatörü olarak çalışmaktadır. 48,49 dönem Türk Loydu’ nda Yönetim Kurulu üyeliği yapmış olan Ülgen halen İTÜ Denizcilik Fakültesinde Denizcilik Koordinatörlüğü görevini sürdürmekte olup, aynı Fakültede Yönetim kurulu üyeliği yapmaktadır.

 

 

 

İletişim Bilgileri:

 

Tel.       İş         : 0216 395 10 09       

Faks     : 0216 395 45 00

 

Cep      : 0536 359 34 00

 

Adres               : İTÜ. Denizcilik Fakültesi Tuzla/İSTANBUL

 

E-posta            : ulgenu@itu.edu.tr

                          dorukgemi@yahoo.com